Тривожні розлади спостерігаються сьогодні у багатьох жителів нашої планети і масштаби лиха невпинно зростають з кожним роком. Згідно зі статистичними даними у США це кожен сьомий, у Великобританії їх кількість становить понад 15%, Україна знаходиться на першому місці в Європі за кількістю психічних розладів, серед яких п'яте місце займають тривожні розлади, зокрема панічні атаки.
Давайте разом з вами розберемо що таке панічні атаки, як їх виявити і головне - як з ними боротися.
В першу чергу потрібно відзначити, що панічні атаки - це стан людини, що супроводжується безпричинним страхом, приступом важкої тривоги в поєднанні з іншими соматичними симптомами, які не піддаються контролю . Такі емоційні самопочуття можуть тривати від декількох хвилин до декількох годин, що впливає не тільки на здоров'я людини, але і на якість її життя. В результаті вони здатні викликати агорафобії і різні залежності (алкогольна, нікотинова, наркотична), за допомогою яких людина намагається зняти накопичені стреси.
Панічна атака може проявляти себе різними симптомами залежно від тяжкості обставини і індивідуальності пацієнта. Симптоми діляться на фізичні і психологічні.
Спалахи панічного розладу непередбачувані, так як виражені симптоми паніки не обмежені сукупністю обставин або сформованими умовами. До того ж, це може бути один із симптомів більш складних недуг: депресивні розлади, ендокринні та серцеві захворювання, різні типи фобій, соматоформні дисфункції або поява симптомів в результаті прийому лікарських препаратів. Тому, займатися самолікуванням не слід, а ось звернутися за допомогою до психолога буде правильним рішенням.
В силу певних причин і обставин, що склалися, психологічний стан, викликане загрозливим впливом зовнішніх умов і виражене різними видами страху і неконтрольованого прагнення уникнути небезпечної ситуації, може значно частішати і перетворюватися на низку нападів паніки. Ось тут і слід звертатися до професіонала, який допоможе вам позбавитися від комплексу панічних атак.
Неодноразові спалахи паніки - це серйозне порушення емоційного стану особистості, емоції якої визначають спрямованість її поведінки, впливають на роботу і сім'ю, здоров'я і оточення в цілому. Лікування панічних атак - це обов'язок психотерапевта, який вивчить вашу проблему і підбере індивідуальний курс терапії із застосуванням медикаментозних препаратів, завдяки яким можна зняти напади і симптоми. Але не забувайте, що медикаментозне лікування не може впоратися з причинами, які довели індивідуума до емоційного виснаження, і тільки професійна психотерапія готова розібратися в причинах цього явища і їх усунення з використанням найсучасніших психотехнологій.
Зазвичай кожна людина добре знає свій емоційний стан і цілком з невеликими проблемами може впоратися самостійно, використовуючи для цього різні джерела інформації. Це можуть бути книги, відео, тренінги та інші можливості, де можна почерпнути знання, щоб впевнено керувати негативними емоціями в уявній чи реальній ситуації. І коли у вас все виходить, то це дуже добре! Але якщо у вас не виходить, пам'ятайте, що у вас є справжній друг, який готовий надати допомогу при будь-яких життєвих обставинах. І це ваш психолог.
Не варто боятися померти від панічної атаки або зійти з розуму, адже ці симптоми спостерігалися у вас і раніше, втім ви вижили і будете жити далі. Але ось у своєму житті ви, напевно, зробили щось не так, і у вас виникло почуття страху, як реакція організму або застереження в момент небезпеки, що загрожує. Ви розумієте, що з вами щось не так, ви критикуєте своє нинішнє становище і намагаєтесь знайти рішення, чого не можна сказати про пацієнта, який страждає психічним захворюванням. Він ніколи не скаже, що у нього є проблеми.
Панічну атаку можна уявити, як інстинкт самозбереження, в результаті якого з'являється страх від страху, невпевненість, незнання, посилення тривоги. В результаті цих емоційних реакцій в крові збільшується вміст гормону стресу (адреналін), який і породжує біологічний рефлекс. І з цим завданням цілком реально впоратися.
Лікування панічних атак - це питання індивідуальне. Тут підбираються методики і схеми конкретно під кожну людину, з урахуванням його емоційного стану і тяжкості захворювання. Це може бути всього кілька зустрічей або кілька десятків консультацій, але якшо протягом 4-5 сеансів ви не помітили поліпшення, ваші думки і погляди, як і раніше негативні, слід домовитися про консультації з іншим фахівцем-психологом або знайти шляхи вирішення більш плідні.