Що таке психосоматика

Психосоматика, як один з видів напрямків в медицині і психології, займається вивченням впливу психологічних станів людини на виникнення у нього різних тілесних захворювань (соматичних), а також їх перебіг. Ці хвороби часто є результатом емоційних станів людини (саморуйнівної поведінки, незадоволеність, гнів, тривога, страх, почуття провини, соціальні заборони), які накопичуються в організмі, формуючи напругу низької інтенсивності, її важко утримати і вона, як вогненна сила, проявляється через тіло у вигляді хвороби або симптому.

Соматичні захворювання, як правило, не можуть діагностуватися медичними обстеженнями, тому що не мають безпосередньої фізіологічної причини, а з'являються і прогресують на тлі психічних процесів самої людини, тому такі прояви стали називати психосоматичними.

Термін "психосоматика" був введений в обіг ще в 1818 році німецьким психіатром Йоганном Хайнрот і включає в себе дві складові - "душа" і "тіло", і це говорить про те, що душа людини і його психіка знаходяться в тісному зв'язку між собою, тому прийнято вважати, що психосоматичні розлади базуються на психологічному стані хворого, але проявляються через тіло.

Які захворювання відносять до психосоматичних?

Існує безліч класифікацій психосоматичних хвороб, ми ж надаємо основні з них:

  1. Хвороби опорно-рухового апарату . Їх корінь зла криється в фінансових труднощах, відсутності емоційної підтримки, страху перед майбутнім, застійному мисленні, почутті провини і інших емоційних станах;
  2. Виразка шлунка і 12 - палої кишки . Вона здатна розвиватися під дією надмірної чутливості, паніки, аутоагресії, стресу;
  3. Бронхіальна астма . З'являється від боязні жити, депресивних проявів, тривожності, мстивості, відмови брати відповідальність за свої дії і за своє життя в цілому;
  4. Серцево-судинні захворювання, спровоковані відсутністю радості в житті, розчаруванням, переляком, самотністю;
  5. Нейродерміт , викликаний страхом болю, відстороненістю, тривожними станами, невдоволенням життям;
  6. Артеріальний тиск , який здатний проявлятися в результаті гніву, відсутності піклування, почуття приниження, занепокоєння;
  7. Захворювання щитовидної залози . Його можливими винуватцями є психічний дисбаланс, застій думок, бідність, почуття того, що всі радісні моменти залишилися далеко в минулому.

Це не весь перелік хвороб і їх причин виникнення, тому, якщо у вас не виходить знайти джерело тілесної недуги, зверніться до психолога, це може бути найкоротший шлях до одужання.

Як зрозуміти, коли потрібен лікар, а коли психолог?

Якщо ви прочитали походження тих чи інших недуг, прояви яких помічаєте у себе, не поспішайте до психолога. Спочатку зверніться до свого сімейного лікаря, пройдіть медичне обстеження і консультації фахівців (за призначенням і за показаннями). Не забувайте, що лікування деяких соматичних хвороб пройде в результаті прийому медикаментозних препаратів. Наприклад свербіж на шкірі, викликаний алергеном і занесеної інфекцією вимагає використання лікарських засобів, а свербіж, що з'явився в результаті психосоматичного прояви під впливом паніки, нелюбові до себе, невдоволення життям або іншими емоційними причинами - це той випадок, який вимагає звернення до психолога.

психосоматика

Скільки буде потрібно курсів для лікування психосоматичного захворювання?

Однозначно відповісти на це питання складно, адже організм кожного пацієнта індивідуальний, у кожного свої амбіції і емоції, реакції на взаємодію і здатність йти на відкритий діалог. Але сказати можна відразу, що це буде трудомістка робота як фахівця, так і пацієнта, адже потрібно допомогти хворому самому змінити себе, свої думки, настрій і ставлення до ситуацій. А часом це не так просто, адже за багато років чоловік або жінка створили свій світ зі своїми правилами, які тепер виявляється потрібно міняти.

Позитивна динаміка лікування буде помітна вже після перших сеансів, тому в процесі терапії визначається кількістю відвідувань.

Які методи використовуються в психотерапії?

Не лякайтеся, ніякі піддослідні роботи і лабораторні дослідження тут не ведуться, робота з клієнтом проходить в тихій і спокійній обстановці, а єдиним інструментом у психолога є "слово". Діалоги дають можливість пацієнту емоційно реагувати, щоб повністю звільнити свої емоції, відкрити внутрішні блоки і зняти напругу з тіла, тому він може не тільки розповідати про свої проблеми фахівця, а й плакати, кричати.

Завдяки психологу, людина отримає невідомий емоційний досвід, який буде сприяти утворенню нових нейронних зв'язків, змінюючи колишні моделі поведінки на поліпшені їх форми. Від цього будуть розширюватися мислення, погляди, почуття, життя придбає яскраві фарби.

Якщо в процесі роботи виявляється, що потрібна додаткова консультація інших фахівців або медикаментозне лікування, тоді ві можете звернутися до потрібного лікаря.