Консультація дитячого психолога

Дитячий психолог - кваліфікований психолог, що володіє знаннями психологічного розвитку дитини і має навички роботи з дітьми різного віку, вміє відрізнити патологію розвитку від норми або затримку психічного розвитку від причини, яка її викликала.
 
Дитячий психіатр - це лікар, який працює з дітьми, які мають психічні захворювання або порушення психічного розвитку. Лікар виявляє патологію розвитку психіки або психічне захворювання, викликане зовнішніми або внутрішніми причинами. Призначаючи лікування, лікар-психіатр може рекомендувати і роботу з психологом - психотерапевтом. Дитяча психотерапія - сфера діяльності психолога або психотерапевта працює з дітьми і знає специфіку дитячого розвитку. Психологічна консультація - це швидка робота, що включає кілька зустрічей, яка спрямована на вирішення локальної, окремо взятої складної ситуації.

Психотерапія - тривалий процес роботи з емоційними проблемами. У психотерапевтичної роботі використовується релаксационная робота, робота з почуттями на глибинному рівні, когнітивно-поведінкова робота, арт-терапія, казкотерапія. Батьки, яким небайдужі психологічні проблеми своїх дітей, можуть, звернеться за допомогою до психолога-психотерапевта. І чим раніше ви зверніть увагу на проблему з дитиною і почнете роботу, тим успішніше буде результат. Зазвичай батьки звертаються до дитячого психолога в тому випадку, коли помічають зміни в розвитку дитини або зміни в його поведінці. Ці зміни можуть помітити і вчителі, і вихователі дитячих садів, і інші люди, які можуть порекомендувати звернутися до фахівців.


Часто батьки не завжди можуть розпізнати проблему і об'єктивно її оцінити. Наприклад, не завжди агресивність дитини можна віднести до поганого виховання або поведінки, частіше за цим криються інші причини. Це може бути страх, образа, ревнощі, невпевненість в собі і т.д. Для того, щоб зрозуміти, що ж насправді відбувається з дитиною, які його проблеми, психолог завжди починає свою роботу з психологічної діагностики, і за допомогою проективних методик виявляють особливості емоційної сфери дитини, за допомогою когнітивних методик, проводить діагностику пізнавальної сфери, а за допомогою психотерапії виявляє глибинні проблеми, які знаходяться на підсвідомому рівні.

Основні напрямки роботи з дітьми:

  • Емоційні проблеми: підвищена дратівливість, підвищена тривожність, невпевненість в собі, занижена самооцінка, надмірна сором'язливість, істерики, нестабільне або погіршення настрою, плаксивість, страхи.
  • Проблеми в спілкуванні: порушення контакту з батьками та вчителями, труднощі у взаємодії з однолітками, відсутність друзів, проблеми з адаптацією до нового колективу.
  • Проблеми в поведінці: конфліктність, агресивність, гіперактивність, імпульсивність, непосидючість, повільність, нездатність постояти за себе, схильність до брехні, втікання з дому, злодійство, шкідливі звички (смокче палець, гризе нігті, чіпає себе за геніталії), залежності (залежність від мами, комп'ютерна залежність, куріння, вживання алкоголю і т.д.).
  • Ситуативні психологічні реакції на: сімейні конфлікти, переживання розлучення батьків, смерть близької людини, поява нового дитини, переїзд та зміну школи, різні стресові ситуації.
  • Невротичні проблеми: тики, енурез, порушення сну, депресія, анорексія, булемия.  
  • Робота з батьками: консультації з питань дитячо-батьківських відносин, з питань виховання дітей з синдромом гіперактивності та різними психічними захворюваннями.
  • Діагностична робота: діагностика розвитку інтелекту, діагностика підготовки дитини до школи, діагностика особистості.
  • Робота з психологічними труднощами перехідного віку: бажання бути самостійним, відчувати себе окремою особистістю, нерозуміння з боку батьків і дорослих, труднощі прийняття вікових змін свого тіла і зовнішності; переживання пов'язані з почуттям самотності, нерозділене кохання, втрата інтересу до навчання, самовизначення в виборі професії.

 В розділі Дитяча психологія ви знайдете корисну для вас інформацію, що стосується питань розвитку дітей, поведінки, навчання, взаємовідносин з однолітками та батьками, познайомитеся з найбільш поширеними психологічними проблемами дітей і підлітків, дізнаєтеся про сучасні психотерапевтичних методах, застосовуваних у цьому віці.