В процесі дозрівання дитина проходить певні етапи, які поступово диференціюються і ускладнюються. У немовляти психіка майже не розвинена, і на всі впливи у нього з'являється реакція у вигляді вегетативних і соматичних симптомів (підвищення температури, блювота, порушення харчування і т. Д.). Дорослішаючи дитина досягає іншого етапу розвитку - психомоторного, і все несприятливі впливу, що відбуваються у віці від 4 до 7 років, здатні викликати різні порушення рухової сфери, у вигляді порушення координацій руху (тики, заїкання), дитина стає або загальмованим або розгальмованою. При настанні третього рівня розвитку типові порушення проходять і рухові розлади вже не характерні, адже віковий етап пройшов.
Які причини надмірної метушливості? Їх дуже багато, починаючи з перинатального віку (вагітність матері, родова травма, різні інфекційні захворювання, забиття голови в ранньому віці, і т.д.). Як тільки дитина досягла психомоторного рівня розвитку, у нього починається надмірна рухова активність.
Причини расторможенности діють на ретикулярну формацію, це специфічний ділянку мозку, який відповідає за рухову активність і вираженість емоцій, за людську енергію, активує кору великих півкуль мозку і інші структури. Дитина стає рухово расторможен, коли ретикулярна формація знаходиться в збудженому стані. Рухова розгальмування буває різного ступеня, це залежить від порушень прилеглих відділів головного мозку і від ступеня ураження самої формації. Вона по-різному поєднується з іншими відхиленнями: наприклад, з психічної незрілістю, коли десятирічна дитина поводиться як шестирічний. Такі діти відстають у своєму емоційно-вольовому розвитку і у них переважають реакції молодшого віку-гармонійний інфантилізм. Вони надмірно рухливі, непосидючі, постійно метушаться,безтурботні, поверхневі в своїх уподобаннях, веселі. Будь-які ігри та заняття їм скоро набридають. Заняття в школі їм даються важко, так як потрібно зосередження уваги, а їм навпаки хочеться побігати, пострибати, пограти. У рідкісних випадках потрібно вдаватися до медикаментозного лікування, гармонійний інфантилізм поступово проходить сам, але для цього потрібна допомога вчителів і батьків. Гармонійний інфантилізм - в основному проблема, педагогічна. Вчителі та батьки повинні формувати у дітей прагнення до самостійності, почуття відповідальності, дисциплінованість, з їхнього боку має бути постійний за дітьми контроль. Карати таких дітей не варто. Потрібно щоб вони самі навчилися каятися за свою поведінку. Для цього потрібно обов'язково хвалити, заохочувати дітей за хорошу поведінку, і позбавляти заохочень за погану поведінку,демонструвати свою образу на них, ігнорувати їх незліченні капризи. Це дуже тривала і копітка робота, яка вимагає витримки і терплячості.
Медичної і педагогічною проблемою є дисгармонический інфантилізм. Тут крім симптомів властивих гармонійному інфантилізму, присутній збудливість, нестійкість, схильність до обману, яка супроводжується рухової расторможенностью.
Рухова розгальмування поєднується з церебрестеніческім синдромом і інфантильністю. У поєднанні з Церебростенічні синдромом діти швидко виснажуються, стомлюються, стають менш витривалими. Це супроводжується головними болями, блювотою, зниженням пам'яті і уваги, запамороченням, поганим настроєм. Такі діти швидко втомлюються від невеликого навантаження, від різних занять і від суєти. Вони стають млявими, дратівливими, потребують відпочинку. В цьому проявляється сприяння рухової расторможенности і підвищеної истощаемостью. Інші ж навпаки стають метушливими, непосидючими, розгальмованими, яких важко заспокоїти і укласти в ліжко для відпочинку. У поєднанні рухової расторможенности з церебрестеніей і інфантильністю лікування її дуже довго і важче.
Психопатоподібний синдром виникає при ударі лобових часток мозку. Діти стають придуркуватих, метушливими, безтурботними, не реагують на зауваження, сміються, виглядають дурнями, деяких доводиться переводити на індивідуальне навчання, так як вони можуть створювати небезпеку для інших дітей, вносити дезорганізацію.
Дитячий психолог у Вінниці проводить прийом дітей для консультації.
Бувають випадки, коли психопатоподібний синдром поєднується з руховою расторможенностью і порушенням потягів. У таких випадках діти тікають з дому, крадуть, вживають алкоголь, палять, ведуть асоціальний спосіб життя, стають байдужими. Тут необхідне лікування, медикаментозне вплив. Батьки і вчителі повинні формувати підпорядкування дисципліні, здатність до каяття. Відповідальність потрібно і з боку батьків і з боку вчителів і з боку медиків. Робота повинна бути спільної, в тісній співпраці.
Рухова розгальмування - дуже видатний і помітний симптом, порушення якого швидко і повністю можна вилікувати. Головне виховувати в дитині терплячість, посидючість і дисциплінованість, а також терпляче лікувати.