Брехня - це навмисне спотворення істини. Психоаналітики пов'язують брехня з вихованням в ранньому дитинстві. Маленькі діти не вміють брехати, обманювати, брехати. До 5 років у дитини ще немає тієї внутрішньої системи аналізу, яку ми називаємо ядром особистості. До 5 років дитина сприймає весь світ таким, яким він є, дитина не дає оцінку того, що відбувається навколо, тому він наївний і все, що він бачить те він і каже.
З 5 річного віку (ближче до 7 років) у дитини з'являється внутрішня цензура, яка починає оцінювати світ, який оточує його, і дає цьому світу різну оцінку. Яку оцінку він буде давати цьому світу, залежить від того, що ми будемо вкладати в цю дитину. Левова частка того, що закладається в дитині, закладається саме в цьому віці. І бреше дитина або говорить правду, обманює чи ні, буде залежати від того, як ми цю дитину виховуємо. Часом ми навіть не звертаємо уваги на те, що своєю поведінкою ми закладаємо в дитині точно таку ж поведінку (яблуко від яблуні далеко не падає). І дитина, природно, буде наслідувати своїх батьків. Якщо він у своїй родині, в своєму будинку бачить постійну брехню, постійне спотворення правди, то сподіватися на те, що він буде говорити правду дуже, дуже сумнівно.Вчені сперечаються чи повинні ми говорити правду або іноді брехати? Існують 3 форми: брехня, неправда і обман.
1. Брехня - це навмисне спотворення правди, яке людина усвідомлено спотворює істину і вводить в оману свого співрозмовника, з метою власної вигоди або щоб маніпулювати ним.
2. Обман - це напівправда, коли людина не до кінця відкриває правду, він обманює. 3.Неправда виникає, коли людина і не знає правди, або помиляється. Неправда - це певна форма неусвідомленого процесу брехні, тобто він не усвідомлює, що говорить неправду.
Одна з ознак, що людина говорить неправду, він веде очі в бік. Ми бачимо певні жести, позу, міміку, певні зміни в тональності і ритмі мови. Ми помічаємо за людиною, що він не такий як завжди. Коли людина веде очі в бік - це захист. Людина починає захищатися. Діти зазвичай, коли брешуть, відразу можуть закрити рукою або долонею губи. Часто брехня проявляється, коли людина починає говорити голосно, схрещує руки на грудях, починає від вас відштовхуватися в сторону. Ці дії показують, що людина в процесі розмови починає захищатися. Є мімічні прояви, коли починають трястися губи, починає трястися голова, свербить ніс, людина починає терти губи, починає хвилюватися, значить, він викладає щось не те, значить, відчуває внутрішньо переживання.Є більш чіткі ознаки - це знають професіонали, куди рухається людське око. Але все ж повністю довести наскільки людина бреше або говорить правду ми не можемо.
Чому люди брешуть? Величезну частку за це несемо ми дорослі, коли примушуємо дітей брехати. Дитина маленька, для нього говорити правду це природно. Після 5 років, коли починає формуватися внутрішня цензура, дитина починає орієнтуватися на те, як ми приймемо цю інформацію. Якщо батьки мають гіперопікою (дуже вимогливі, дуже тиснуть), то такі батьки своєю дією будуть примушувати дитину брехати. Коли ми починаємо тиснути на дитину, випитувати у нього істину то в цей момент дитина буде обов'язково брехати.
Чому дитина бреше?
Коли ви бачите, що ваші діти брешуть вам, не треба на них кричати, не треба на них наступати, не треба їх карати за це. Треба розібратися в причинно-наслідкового зв'язку, чому ця дитина говорить неправду, що за цим стоїть, або він боїться, що ви його не зрозумієте, він може вас образити, або у нього є проблеми, які він вам не довіряє, або він дійсно вже сформувався як особистість, яка в подальшому постійно буде брехати.
Матвєєва Валентина